SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Czy zniżki OC przechodzą na współmałżonka?

Przeniesienie zniżek w polisie OC a małżeństwo

Osoby, które od lat ubezpieczają swój samochód przywykły już do pytania o stan cywilny. Nie dziwi ich już, że ubezpieczyciel chce wiedzieć, czy mają żonę lub dzieci. Osoby pozostające w związku małżeńskim są w znacznie korzystniejszym położeniu niż single. I to nie tylko ze względu na fakt, że według statystyk znacznie rzadziej uczestniczą w zdarzeniach drogowych, a co za tym idzie, mogą liczyć na niższą wysokość składki. Oprócz tego w wielu towarzystwach możemy spotkać się z przenoszeniem zniżek OC na współmałżonka.

Zastanawiasz się, czy zniżki OC przechodzą na współmałżonka, a jeśli tak – to jakie warunki musicie spełniać? Spieszymy z odpowiedzią na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Małżeństwo a przeniesienie zniżek w polisie OC

Większość towarzystw ubezpieczeniowych nie ma nic przeciwko przenoszeniu zniżek OC na współmałżonka. Osoby pozostające w związku małżeńskich są jednymi z najlepszych klientów ubezpieczycieli. Wszystko ze względu na znacznie bezpieczniejszą jazdę, którą się wykazują.

Zastanawiasz się, jak wygląda w praktyce przeniesienie zniżek na żonę? Jest jeden podstawowy warunek wymagany przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe -wspólnota majątkowa. W takiej sytuacji podczas podpisywania umowy z ubezpieczycielem składacie oświadczenie o braku rozdzielności majątkowej, na którego podstawie zniżki jednego partnera stają się wspólne.

Wspólnota majątkowa nie jest jedynym sposobem, jeśli interesuje Cię przeniesienie zniżek OC na współmałżonka. Równie dobrze możecie wspólnie zarejestrować na siebie pojazd. W takim przypadku oboje będziecie współwłaścicielami samochodu, a to oznacza, że oboje macie takie same zniżki.

Ze współwłasności pojazdu korzystają nie tylko małżeństwa. Bardzo często młodzi kierowcy proszą doświadczonego kierowcę z rodziny, aby był współwłaścicielem jego samochodu. Gdyby niedoświadczony kierowca ubezpieczał pojazd należący wyłącznie do niego, musiałby naprawdę sporo zapłacić. Współwłasność pojazdu pozwala w takim przypadku naprawdę bardzo wiele zaoszczędzić.

Zniżki OC w małżeństwie – jak to działa?

Dlaczego warto pomyśleć o przeniesieniu zniżek na małżonka? Jak to wygląda w praktyce? Jeśli jeden z małżonków dzięki wieloletniej, bezszkodowej jeździe zgromadził liczne zniżki, może z nich korzystać drugi partner. Co jednak najważniejsze, wysokość zniżek u obu osób jest taka sama. Jeśli zgromadziłeś na swoim koncie aż 50% zniżek, przy wspólnocie majątkowej lub współwłasności pojazdu mogą one przysługiwać także Twojej żonie.

Jak wygląda przeniesienie zniżek OC na współmałżonka?

Jak w praktyce wygląda przeniesienie zniżek na współmałżonka? Tak naprawdę nie musicie zbyt wiele robić. Towarzystwo ubezpieczeniowe może od was wymagać złożenia oświadczenia o wspólnocie majątkowej, na podstawie którego przeniesie na jednego z partnerów zgromadzone zniżki. Nie ma także znaczenia ilość zgromadzonych zniżek – w całości przysługują one małżonkowi.

Przeniesienie zniżek OC na współmałżonka – czy zawsze jest możliwe?

Wiesz już, że aby zniżki przeszły na małżonka, niezbędna jest wspólnota majątkowa lub współwłasność pojazdu. Jednak ich brak to nie jedyny powód, dla którego przeniesienie jest niemożliwe. Kiedy jeszcze możesz się z tym spotkać?

Przede wszystkim musisz mieć na uwadze, że to towarzystwo ubezpieczeniowe decyduje o tym, czy warunki korzystania z usług uwzględniają przeniesienie zniżek OC na współmałżonka. W niektórych firmach ubezpieczeniowych jest to możliwe tylko przy wspólnocie majątkowej. W innej wyłącznie, kiedy małżonkowie są współwłaścicielami. A jeszcze inne nie dają wcale takiej możliwości. Jeśli więc zależy Ci na przekazaniu zniżek OC żonie, zwróć uwagę na warunki już przy szukaniu odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Za co są przyznawaną zniżki OC?

Zniżki, które mogą przejść na naszego współmałżonka, gromadzone są za bezszkodową jazdę. W większości towarzystw ubezpieczeniowych rok bezszkodowej jazdy oznacza 10%. Nie jest to jednak reguła i każdy ubezpieczyciel może sam ustalać, jaka zniżka przysługuje jego klientowi za 12 miesięcy bezszkodowej jazdy.

Co z AC?

Wiesz już, że przeniesienie zniżek na współmałżonka jest jak najbardziej możliwe, i to w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. Jak jednak przedstawia się sytuacja w przypadku ubezpieczenia autocasco? W tej kwestii możemy natknąć się na wiele stanowisk ubezpieczycieli. Niektórzy z nich dają możliwość przeniesienia zgromadzonych z OC zniżek na AC. W takich przypadkach musisz jednak spełnić jeden warunek – mieć wykupione oba ubezpieczenia w tym samym towarzystwie. Co ważne, wyłącznie zniżki OC mogą przejść na AC – nigdy nie może dojść do sytuacji odwrotnej.

Czy zniżki w małżeństwie mają wyłącznie zalety?

Przeniesienie zniżek OC na małżonka brzmi jak rozwiązanie idealne. Musimy jednak wiedzieć, że ma ono swoje wady. Jakie?

Nie tylko zniżki przy wspólnocie majątkowej lub współwłasności pojazdu mogą przechodzić na konto małżonka. Musimy liczyć się z tym, że w razie zdarzenia drogowego także zwyżki pojawiają się na koncie obu małżonków. Z wadą tą może zetknąć się nie tylko osoba pozostająca w związku małżeńskim.

Popularne rozwiązanie, jakim jest dopisywanie jako współwłaściciela doświadczonego kierowcy z rodziny, również może rodzic liczne problemy. Kiedy starszy, doświadczony kierowca decyduje się na bycie współwłaścicielem samochodu swojego syna, który niedawno zdał prawo jazdy, musi się liczyć z tym, że w razie kolizji drogowej powstałej z winy jego dziecka, zostaje obciążona również jego historia jazdy. Zanim więc rozważymy współwłasność samochodu, zastanówmy się, czy aby na pewno jest to korzystne rozwiązanie.

Zniżki OC w małżeństwie

Poznałeś już problemy, jakie możesz napotkać na swojej drodze przy przenoszeniu zniżek na małżonka. Dowiedziałeś się także o wielu zaletach – a najważniejszą z nich jest bez wątpienia niższa składka OC. Oprócz tego warto jednak wspomnieć, że ze zniżek mogą korzystać nie tylko osoby, które posiadają uprawnienia od dawna. Tak naprawdę zniżki mogą przysługiwać już od samego początku, czyli gdy jeden z partnerów nawet nie ma historii ubezpieczeniowej.

Dodaj komentarz