SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Czy nieopłacona polisa OC jest ważna?

Auto a nieopłacona polisa OC

Wykupienie polisy OC jest obowiązkiem każdego kierowcy. Najczęściej umowa między właściciel pojazdu a towarzystwem ubezpieczeniowym zawierana jest na okres 12 miesięcy. Gdy przypada termin podjęcia decyzji o kontynuacji polisy może się okazać, że z różnych względów nie opłacisz składki. Co wtedy? Czy mimo to ubezpieczenie jest ważne?

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że brak ochrony OC może wiązać się z licznymi, przykrymi konsekwencjami. W przypadku samochodów osobowych może to być nawet kara, której kwota wyniesie do 5600 zł. Podstawą do naliczenia tak wysokiej opłaty jest przekroczenie okresu 14 dni za nieopłaconą składką OC.

Jaką ochronę zapewnia kierowcy polisa OC?

Każdy wie, że trzeba płacić, a brak ważnego ubezpieczenia to duży problem. Jednak przed czym tak naprawdę chroni OC? Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli pełna nazwa polisy dużo już mówi o tym, kiedy OC może się przydać. Gwarantuje ono osobom poszkodowanym w zdarzeniu drogowym wypłatę określonej wysokości odszkodowania. Dzięki temu w przypadku różnego typu zdarzeń, które będą spowodowane przez Twój pojazd za powstałe straty nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni, bo wszystko pokryje ubezpieczyciel. Dlatego też nieopłacona polisa OC to nie tylko ryzyko kar finansowych, ale również źródło kłopotów, gdy coś się stanie.

Co może grozić za nieopłacenie polisy OC w terminie?

Wielu kierowców jest przekonanych, że poruszanie się samochodem bez ważnego OC nie wiąże się z dużym ryzykiem. Przeświadczenie to popierają tym, że przestrzegając przepisów ruchu drogowego minimalizują prawdopodobieństwo kontroli ze strony policji. Jednak to nie tylko funkcjonariusz może nałożyć na kierującego pojazdem mandat za brak ważnego ubezpieczenia. Również Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czyli jednostka nadzorująca działanie wszystkich towarzystw może zainteresować się tym, że Twój pojazd nie jest objęty ochroną.

Fundusz działa po to, aby chronić osoby poszkodowane w przypadku, gdy sprawca nie ma ważnego OC. Jednocześnie może weryfikować, czy dla danego pojazdu właściciel zadbał o odpowiednią polisę. Jeśli okaże się, że samochód jest używany bez opłaconego OC, fundusz ma prawo nałożyć karę, której wysokość może sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Od kiedy ubezpieczenie OC jest ważne?

Czy polisa OC zaczyna obowiązywać w momencie zawarcia umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym? Najczęściej moment podpisania dokumentów nie oznacza rozpoczęcia ochrony. Odpowiedzialność ubezpieczyciela, czyli tak naprawdę obowiązek wypłaty odszkodowania obowiązuje od momentu uregulowania pierwszej składki. Dlatego też nieopłacona polisa OC, czy to w momencie zawarcia umowy, czy też wtedy, gdy chcesz kontynuować ubezpieczenie oznacza, że formalnie nie masz ochrony.

W całości, czy na raty? Czy sposób opłacenia OC ma wpływ na ochronę?

Polisa OC to często spory wydatek. Dlatego wiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje swoim klientom możliwość rozłożenia płatności na raty. W zależności od oferty może to być składka opłacana raz na pół roku, kwartalnie lub z inną częstotliwością. Najczęściej z wyprzedzeniem otrzymasz przypomnienie o tym, że czas szykować określoną kwotę, bo trzeba będzie odnowić OC. Jednak w powodu, czy to roztargnienia, czy też chwilowego braku środków może okazać się, że nie wniesiesz opłaty w wymaganym terminie. Niestety oznacza to, że poruszając się pojazdem z nieopłaconą składką OC narażasz się zarówno na ryzyko kary finansowej, jak i groźbę zapłaty za ewentualne szkody spowodowane podczas jazdy. Lepiej zatem pilnować obowiązujących terminów i nie ignorować przychodzących przypomnień.

Istotne jest też to, czy Twoja umowa wygasła, czy też masz opóźnienie w opłaceniu kolejnej raty. W drugim przypadku Twoja ochrona nadal trwa. Jedyne co może się stać w momencie, gdy masz nieopłaconą polisę OC w terminie, to naliczenie odsetek karny za brak uregulowania należności.

Co w przypadku, gdy długo nie wnosisz opłaty? Wtedy z pewnością ubezpieczyciel nie odnowi automatycznie Twojej polisy OC. Będziesz widniał na liście dłużników, stąd nie będzie można podpisać z Tobą nowej umowy. Pamiętaj o tym, że związanie się z jednym towarzystwem na dłuższy czas oznacza najczęściej lepszą ofertę i szereg zniżek. Opłaca się więc kontynuować ubezpieczenie i oczywiście terminowo opłacać należne składki.

Brak opłaty za OC a kolizja drogowa. Czy ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie?

Załóżmy, że nie opłaciłeś kolejnej raty ubezpieczenia i doszło do jakieś kolizji lub wypadku. Poszkodowany dostanie wtedy od towarzystwa odszkodowanie. Ubezpieczyciel wystąpi jednocześnie do Ciebie  z kolejnym przypomnieniem o uregulowanie składki. W zależności od tego, jaką umowę zawarłeś musisz też liczyć się z różnego typu karami lub dodatkowymi opłatami. Większość ubezpieczycieli chroni się na wypadek takich sytuacji. Sięgnij zatem do swojej umowy i sprawdź zawarte w niej szczegółowe zapisy.

Windykacja w przypadku nieopłaconej składki OC. Kiedy może zacząć się proces ścigania dłużnika?

Ubezpieczycielom zależy na tym, aby kontynuować współpracę z klientami. Dlatego też nigdy nie jest tak, że kilkudniowa zwłoka w opłaceniu polisy skutkuje zgłoszeniem tego do windykacji. Najczęściej towarzystwo we własnym zakresie próbuje przypomnieć o tym, że rata nie została opłacona. Jednka gdy mimo licznych upomnień kierowca nadal nie płaci należności, sprawa może zostać oddana do windykacji. Przedłużająca się i niewyjaśniona sytuacja to z kolei ryzyko egzekucji komorniczej. Mimo że te kroki to ostateczność i najczęściej udaje się wcześniej uzyskać porozumienie, to trzeba się liczyć z tym, że długotrwałe zaleganie ze składką OC może narazić Cię na poważne kłopoty.

Składka opłacana w terminie – brak kłopotów z odszkodowaniem

Recepta jest prosta. Najlepiej jest pilnować momentu, gdy masz opłacić ubezpieczenie. Jeśli zapomnisz tego zrobić, to zwłoka kilku dni nie spowoduje, że przestaniesz mieć ochronę. Jednak już dłuższy czas bez opłaconej polisy OC naraża Cię na różne konsekwencje. Lepiej zatem zapisać datę w kalendarzu i mieć pewność, że w razie kolizji nie będziesz musiał za jej skutki płacić z własnej kieszeni.

Dodaj komentarz