SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Czy można wykupić jednodniowe ubezpieczenie OC?

Planujesz sprowadzić samochód zza granicy, ale nie ma on wykupionej polisy, więc szukasz krótkoterminowego rozwiązania? Chcesz wynajmować auta zabytkowe np. na śluby i zastanawiasz się, czy możesz wykupić ubezpieczenie OC jednodniowe? W ofercie towarzystw znajdują się polisy o różnym okresie obowiązywania, które są przeznaczone dla wybranej grupy osób. Sprawdź, czy istnieje polisa na jeden dzień.

Czy ubezpieczenie jednodniowe istnieje?

Jednodniowa polisa – to brzmi atrakcyjnie, zwłaszcza dla osób, które sprowadzają samochód zza granicy lub planują kupić pojazd w komisie i chcą wrócić nim do domu albo wynajmują auta zabytkowe na śluby. Jednak obecnie w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych na próżno szukać takiej polisy – żadna, obecna na rynku firma nie obejmuje ochroną samochodu na okres jednego dnia.

Niemniej nie trzeba zawierać umowy na pełny rok. Istnieje możliwość zakupu ubezpieczenia krótkotrwałego, które obowiązuje 30 dni lub 3 miesiące. Jest to korzystne rozwiązanie, jednak dostępne tylko dla wybranej grupy osób.

Co obejmuje polisa krótkotrwała?

Ubezpieczenie krótkotrwałe to produkt stworzony w odpowiedzi na potrzeby osób, które nie muszą obejmować pojazdu długotrwałą ochroną. Do niedawna byli to przede wszystkim właściciele komisów i firm, których działalność opierała się na krótkim wynajmie pojazdów historycznych lub zabytkowych, np. na ślub. Obecnie z tego rozwiązania mogą skorzystać także właściciele aut:

  • zarejestrowanych czasowo,
  • wolnobieżnych, czyli np. maszyn rolniczych, budowlanych i leśnych – poza ciągnikiem rolniczym,
  • sprowadzanych zza granicy,
  • używanych do jazd testowych.

Dzięki temu ta grupa osób może znacząco obniżyć koszty utrzymania samochodu. Jednak to nie wszystkie zalety tego rozwiązania.

Jakie korzyści niesie ze sobą krótkotrwała polisa?

Krótkotrwałe ubezpieczenie działa na tych samych zasadach co tradycyjna polisa. W związku z tym zapewnia analogiczną ochronę od odpowiedzialności cywilnej i gwarantuje wypłatę świadczenia poszkodowanym w tej samej kwocie.

Co więcej, ubezpieczenie krótkotrwałe zapewnia poczucie bezpieczeństwa nie tylko na terenie Polski, ale także na terenie państw, które są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego. Dzięki temu można spokojnie podróżować i nie martwić się o dodatkowe koszty związane z wypłatą odszkodowania ofiarom po spowodowaniu wypadku.

Ile kosztuje ubezpieczenie krótkotrwałe?

Składka na tradycyjną polisę OC jest obliczana indywidualnie dla każdego klienta na podstawie informacji, które podał we wniosku. Dla towarzystw ubezpieczeniowych najważniejsze jest ryzyko objęcia ochroną takiego pojazdu. Na to wpływ mają wiek i doświadczenie kierowcy, sposób użytkowania i przechowywania samochodu, a także parametry techniczne auta. W związku z tym zdarza się, że polisa kosztuje nie kilkaset, a kilka tysięcy złotych.

Choć krótkotrwałe ubezpieczenie OC zapewnia taką samą ochronę jak tradycyjna umowa, procedury wyliczania składki są w tym przypadku dużo prostsze. A to wpływa na wysokość składki. Nie bez znaczenia jest także krótki okres obowiązywania ochrony. Dzięki temu cena krótkotrwałej polisy jest atrakcyjnie niska.

Niektóre towarzystwa nie wyliczają składek indywidualnie, a opierają się na gotowych cennikach. Tak robi np. LINK4, które oferuje ubezpieczenie krótkotrwałe dla samochodów osobowych w cenie 75 zł, a dla pojazdów dostawczych 100 zł.

Ile razy można wykupić polisę krótkotrwałą?

Zastanawiasz się, czy możesz kilkakrotnie wykupić ubezpieczenie krótkotrwałe? Jest to możliwe, ale tylko w określonych przypadkach. Na takie rozwiązanie bez żadnych konsekwencji mogą zdecydować się:

  • właściciele samochodów historycznych lub zabytkowych – jeśli należysz do tego grona, możesz kupować polisę OC wyłącznie przed wyjazdem z garażu, nawet kilkanaście razy w ciągu roku. Jednak przedtem warto zastanowić się, czy jest to opłacalne i wygodne. Dzięki ubezpieczeniu na 12 miesięcy możesz siadać za kierownicę w dowolnym momencie bez martwienia się o jakiekolwiek kary,
  • przedsiębiorcy prowadzący komisy samochodowe – dzięki temu można obniżyć koszty utrzymania pojazdów.

Natomiast osoba, która sprowadza samochód zza granicy, może wykupić taką polisę wyłącznie raz – na czas podróży. Następnie powinna zarejestrować pojazd w wydziale komunikacji i wykupić pełnowymiarowe ubezpieczenie na dwanaście miesięcy tak, aby zachować ciągłość ochrony.

Co zamiast ubezpieczenia krótkotrwałego?

Nie masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby opłacić tradycyjną polisę OC? Składka przerasta Twoje możliwości finansowe, dlatego jesteś zainteresowany krótkotrwałym ubezpieczeniem w znacznie niższej cenie? Zamiast eksperymentować z ochroną na krótki czas, zdecyduj się na podzielenie płatności na raty.

Taką usługę oferują obecnie prawie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Składkę można rozłożyć na dwie lub cztery raty, a tym samym uzyskać pełną ochronę swojego samochodu. Co ważne – polisa będzie obowiązywać przez pełne 12 miesięcy, nawet jeśli nie opłacisz kolejnej składki. Warunkiem jest zapłacenie wyłącznie pierwszej opłaty w podanym terminie. Jednak nie warto zwlekać z płatnością, ponieważ mogą spotkać Cię przykre konsekwencje. Towarzystwo ubezpieczeniowe:

  • nie przedłuży ochrony pojazdu właściciela, który zalega z opłatą,
  • naliczy dodatkowe odsetki od niezapłaconej kwoty,
  • zgłosi Cię do Krajowego Rejestru Dłużników, przez co możesz mieć później kłopoty z uzyskaniem np. kredytu,
  • przekaże Twój długo do firmy windykacyjnej.

W konsekwencji ubezpieczenie będzie o wiele droższe niż przy podpisywaniu umowy.

Choć nie można kupić polisy OC jednodniowej, w wyjątkowych sytuacjach możesz skorzystać z krótkoterminowych ubezpieczeń. Nie rezygnuj z tego! Brak ochrony od odpowiedzialności cywilnej może zakończyć się poważnymi problemami finansowymi. Warto o tym pamiętać.

Dodaj komentarz